Bilgisayarlı Tomografi

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvesaglik.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nasıl Çekilir?

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nedir?

Bilgisayarlı tomografi x-ışını kullanılarak vücudun incelenen bölgesinin kesitsel görüntüsünü oluşturmaya yönelik radyolojik teşhis yöntemidir. İnceleme sırasında hasta bilgisayarlı tomografi cihazının masasında hareket etmeksizin yatar.Masa manuel ya da uzaktan kumanda ile cihazın ''gantry'' adı verilen açıklığına sokulur. Cihaz bir bilgisayara bağlıdır. X-ışını kaynağı incelenecek hasta etrafında 360 derecelik bir dönüş hareketi gerçekleştirirken oyuk ya da ''gantry'' boyunca dizilmiş dedektörler tarafından x-ışını demetinin vücudu geçen kısmı saptanarak elde edilen veriler bir bilgisayar tarafından işlenir. Sonuçta dokuların birbiri ardısıra kesitsel görüntüleri oluşturulur. Oluşturulan görüntüler bilgisayar ekranından izlenebilir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nedir?

Doktorunuz sizden Bilgisayarlı Tomografi incelemesi yaptırmanızı mı istedi? Aşağıdaki bilgiler bu incelemenin nasıl yapıldığını , işlem öncesinde sırasında ve sonrasında nelerle karşılaşabileceğinizi anlamada ve beklentilerinizin ne olması gerektiğini göstermekte size yardımcı olacaktır.

1. Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nedir?

Son yorumlar

İçerik yayınları