Polen

warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/bilimvesaglik.com/httpdocs/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Bal Arılarının Taksonomisi

BAL ARILARININ TAKSONOMİSİ, VÜCUT YAPILARI VE GELİŞME DÖNEMLERİ

A- Bal Arının Taksonomisi
Dünyada 100.000 dolayında böcek türü taksonomik olarak sınıflandırılmıştıde 3.000 dolayında arı türü bulunmaktadır. Bal arıları evrimleri süresince diğer böcek türlerinden farklılık göstererek kendilerine has morfolojik ve anatomik yapılarını geliştirmişlerdir. Örneğin bal arılarında polen toplamaya yarayan polen sepetçiklerinin oluşması, nektar ve polenle beslenmeye geçiş bu farklılaşmanın en tipik örnekleridir. Hayvanlar aleminin böcekler sınıfında yer alan bal arısının taksonomisi aşağıda verilmiştir.

Alem (Kingdom) :Hayvanlar (Animalia)
Şube (Phylum) :Eklembacaklılar (Arthropoda)
Alt şube (Subphylum) :Antenliler (Antennata)
Sınıf (Class) :Böcekler (Insecta)
Takım (Order) :Zar kanatlılar (Hymenoptera)
Familya (Family) :Arılar (Apidae)
Cins (Genus) :Bal arıları (Apis)
Tür (Species) :Bal arısı (Apis mellifera)

Polen (çiçektozu)

Arının beslenmesinde, arısütünün, balın, peteğin, propolisin yapımında büyük rol oynar. Günümüzden binlerce yıl önce Mısırlıların, Asurların ve komşu medeniyetlerin çiçektozunu tanıdıklarını bilmekteyiz. Saman nezlesi olanlara yaka silkeletmekte ise de, son yıllarda yapılan araştırmalar çiçektozunun insan sağlığında da büyük değer taşıdığını göstermektedir.

Çiçektozunda doğa, büyük bir gücü minik bir pakette sunmaktadır. 0, bir insanın yaşamı için gerekli maddelerin yakl. tümünü içersinde toplamaktadır. Bitkisine göre 1 gr çiçektozunda 10000 ile 30000 adet arasında çiçektozu bulunur.

Özel olarak çiçektozu toplamakla görevli işçi arılar tozu arka bacaklarında bulunan keselere toplar. Arının topladığı çiçektozunu bizim yönümüzden ikiye ayırabiliriz.

Bacaklarındaki keselere toplayarak kovana getirdiği ve girişe konan çeşitli tuzaklarla toplanan çiçektozu.

Son yorumlar

İçerik yayınları