süt

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvesaglik.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Sütteki antibiyotiği test edebilirsiniz

''Sütte kanser tehlikesi'' iddiaları ile gündeme gelen sütteki antibiyotik, bir test kitiyle 3 ile 10 dakika arasında değişen sürelerde kontrol edilebiliyor.

Sütün her zaman insan sağlığı için faydaları ile gündeme gelmesini istediklerini ancak son günlerde sütte antibiyotik ve aflatoksin tartışmaları yapıldığını belirten Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, insanlar gibi hayvanların da hastalanabildiğini, veteriner hekimlerin muayene sonucunda bazı antibiyotik tedavileri uygulayabildiğini belirtti.

Dengeli ve Yeterli Beslenmenin Önemi

Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi, vatandaşlarımızın beslenme konusunda bilinçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla “Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi”ni hazırlamıştır. Rehberde, her gün alınması gereken temel besinler, yandaki dört yapraklı yonca şekli üzerinde gösterilmiştir. Yoncanın her bir yaprağı bir besin grubunu göstermektedir. Her bir besin grubu ve bunların vücudumuz için önemi aşağıda belirtilmiştir.

SÜT GRUBU

Süt yoğurt, peynir ve süt tozu gibi sütten yapılan besinlerdir. Bu besinler kalsiyum minerali ve yağ içerir. Yetişkinlerin günde iki, çocukların ve gençlerin ise üç-dört porsiyon süt ve süt ürünü tüketmeleri gerekir. (Bir orta boy su bardağı süt veya yoğurt ile iki kibrit kutusu büyüklüğündeki peynir bir porsiyondur.)

Vücudumuz İçin Önemi

• Süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, kemiklerimizin ve dişlerimizin sağlıklı gelişmesini sağlar.

• Hücrelerimizin çalışmasında önemli rol oynar.

• Yoğurt yemek ve tuzlu ayran içmek, ishal tedavisinde hayati önem taşır.

ET, YUMURTA VE KURUBAKLAGİL GRUBU

Son yorumlar

İçerik yayınları