üniversite sınavı

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvesaglik.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

YENİ ÖSS SİSTEMİ

21 Temmuz 2009 Genel Kurul Kararı

Yükseköğretim Genel Kurulunun üniversiteye giriş sınavlarına dair almış olduğu 29 Ocak 2009 tarihli ve 2009.2.67 sayılı Kararına ek olarak; yapılan sınavlardan alınan puanlara göre yükseköğretim programlarına yerleştirilme ile ilgili aşağıdaki hususlarda karar verildi.

1. “Yükseköğretime Geçiş Sınavı” ile “Lisans Yerleştirme Sınavı”ndaki ağırlıklı puanların her biri, kendi içinde en büyüğü 500, en küçüğü 100 olan puanlara dönüştürülür.

2. Yükseköğretim Genel Kurulunun 06.09.2002 tarihli ve 2002.8.103 sayılı Kararı ile kabul edilen “Ortaöğretim Başarı Puanı ve Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları Hesaplama Yönergesi”nde kabul edilen “50-100” puan aralığı “100-500” olarak değiştirilmiştir.

3. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında “Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları” “0.15” katsayısı ile çarpılır.

4. Adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde, “Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları”nın “0.06” ek katsayı ile çarpımı sonucunda bulunan değer, üçüncü maddeye göre hesaplanan yerleştirme puanına eklenir.

YÖK katsayı kararına itiraz etti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Danıştay 8. Dairesinin, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesinin durdurulması kararına itiraz etti. 10 sayfalık itiraz dilekçesinde katsayı farkının neden kaldırıldığı anlatıldı; YÖK kararının yürütmesini durduran Danıştay sert bir dille eleştirildi. İtirazdan önce YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi de dikkat çekti.

YÖK Başkanı Özcan, dün de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmüştü.

Danıştay'a verilen itiraz dilekçesi öncesi bu kritik ziyaretler dikkat çekti.

İtiraz dilekçesini vermesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı, "Başbakan ile mutat bir görüşme yaptık. Türk-Alman Üniversitesi konusunda kendisine bilgi verdim. Başbakan ile katsayı kararını görüşmedik" dedi.

"Danıştay'ın kararı beklenecek mi?" sorusuna karşılık Özcan, "Biz çözüm için beklemeyeceğiz. Her halükarda lazım olur diye alternatifler geliştiriyoruz. O alternatiflerden birisi, ki her zaman onların yararına olacaktır ve uygulamaya konacaktır. Velilerimizin içi rahat olsun. Şimdiki sisteme yakın bir uyguşama için çalışıyoruz" dedi.

Son yorumlar

İçerik yayınları